Jak wybrać łóżko szpitalne? Rodzaje łóżek szpitalnych.

Łóżko szpitalne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego szpitala – zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i personelu medycznego. Takie wielofunkcyjne łóżko określane jest także jako łóżko medyczne, łóżko rehabilitacyjne czy łóżko ortopedyczne. Łóżko szpitalne to coś więcej niż tylko mebel przeznaczony do odpoczynku – łóżko medyczne umożliwia zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą opiekę nad pacjentem, wspomaga proces rehabilitacji, usprawnia mobilność pacjenta oraz ułatwia wykonywanie obowiązków personelowi medycznemu.

Wybór łóżka szpitalnego determinowany jest wieloma czynnikami, z których najważniejsze to:

  • waga i wzrost pacjenta
  • stan zdrowia pacjenta oraz jego sprawność ruchowa
  • wymagane procedury lecznicze
  • specyfika oddziału
  • możliwość doposażenia łóżka w dodatkowe akcesoria

Podstawowe rodzaje łóżek szpitalnych

  • łóżka medyczne o wielofunkcyjnym zastosowaniu, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane na oddziałach rehabilitacyjnych, kardiologicznych, oddziałach intensywnej opieki medycznej; tego typu łóżka szpitalne umożliwiają ułożenie chorego w różnych pozycjach, podłączenie kroplówki czy sprawne przewożenie chorego pomiędzy salami
  • łóżka rehabilitacyjne wyposażone w specjalistyczne materace czy wysięgniki, co umożliwia przeprowadzanie aktywnej rehabilitacji chorego
  • łóżka rehabilitacyjne dla dzieci – takie łóżko szpitalne dla dzieci ma mniejsze wymiary i system barierek zapewniających bezpieczeństwo najmłodszym pacjentom
  • łóżka bariatryczne przeznaczone dla pacjentów o bardzo dużej masie ciała

Taki podział łóżek medycznych ma charakter bardzo płynny i najczęściej wiąże się po prostu z zastosowaniem odpowiedniego doposażenia podstawowego modelu uniwersalnego łóżka szpitalnego.

Bardziej praktyczny wydaje się być podział łóżek rehabilitacyjnych uwzględniający rodzaj ich konstrukcji czy możliwość sterowania. Podstawowa klasyfikacja łóżek medycznych uwzględnia ich konstrukcję – w oparciu o to kryterium wyróżniamy konstrukcje kolumnowe oraz ramowe. Łóżka o konstrukcji kolumnowej to wyłącznie łóżka medyczne elektryczne.

Niewątpliwymi zaletami łóżek o konstrukcji kolumnowej jest łatwość utrzymania ich w czystości oraz możliwość przystosowania łóżka szpitalnego do współpracy z aparaturą pomiarową czy obrazową, np. rentgenem. Do wad tego typu rozwiązania zaliczyć można natomiast stosunkowo wysoki koszt zakupu oraz serwisowania.

W przypadku łóżek szpitalnych o konstrukcji ramowej istnieje możliwość regulacji położenia zarówno elektrycznej, jak i mechanicznej, na uwagę zasługuje ponadto niski koszt zakupu i utrzymania. Problematyczne może okazać się jednak utrzymanie tego typu łóżek w czystości oraz kompatybilność z ramieniem C RTG.

Przy wyborze łóżka szpitalnego niezwykle ważną kwestią jest wspomniana możliwość sterowania. Łóżko medyczne na pilota lub inną formę sterowania elektrycznego to rozwiązania bez wątpienia wygodne. Personel medyczny może w szybki i bezwysiłkowy sposób dostosować wysokość łóżka oraz ustawienie podnóżka czy zagłówka w pożądanym ustawieniu. Takie wygodne rozwiązania zastosowano m. in. w elektrycznie regulowanych łóżkach Egerton – Novo czy Master 2. Za mniej wygodne uznawane jest mechaniczne ustawianie łóżka w pożądanym położeniu – takie rozwiązanie wymaga większego nakładu siły, ponadto uniemożliwia pacjentowi sterowanie ustawieniem łóżka. Nie oznacza to jednak, że łózko sterowane ręcznie to rozwiązanie niegodne uwagi. Wprost przeciwnie – nowoczesne mechanizmy modyfikujące położenie poszczególnych segmentów łóżka i lekka konstrukcja umożliwiają sprawne sterowanie łóżkiem. W łózkach Egerton Solid 2 i Ergo zastosowano regulację ręczną z wykorzystaniem mechanizmu śrubowego, co umożliwia bezwysiłkowe sterowanie manualne położeniem segmentów łóżka oraz jego segmentów. Omawiając kwestię sterowania łóżkiem, warto wspomnieć o możliwych konfiguracjach poszczególnych segmentów łóżka. Wariant podstawowy umożliwia regulowanie położenia zagłówka, co umożliwia pacjentowi przyjęcie pozycji siedzącej. W przypadku łóżka dla chorych leżących równie ważna jest możliwość ustawienia położenia podnóżka, co może ograniczać wystąpienie bolesnych przykurczów mięśni nóg. Pożądana jest także możliwość ustawienia górnej części ciała pod kątem 30 stopni z jednoczesnym podparciem stóp – ta tzw. pozycja antytrendelenburga znajduje zastosowanie podczas prób pionizacji długotrwale leżącego pacjenta. Z kolei możliwość regulacji wysokości łóżka przydatna jest zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu. Opiekunom zapewnia sprawne wykonywanie wszystkich czynności medycznych i odciąża kręgosłup, zaś choremu umożliwia sprawne wstawanie z łóżka.

Istotną cechą łóżek medycznych jest wyposażenie ich w barierki. Jakie zabezpieczenia tego rodzaju może posiadać łóżko szpitalne? Barierka dzielona zapewnia kompleksowe zabezpieczenie pacjenta, z jednoczesną możliwością wygodnego dostępu. Z kolei łózko szpitalne z barierkami ciągłymi zapewnia zabezpieczenie pacjenta na całej długości łóżka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze łóżka medycznego?

Na pewno na akcesoria do łóżka rehabilitacyjnego, a ściślej – kompatybilność z nimi łóżka medycznego. Podstawowe akcesoria to stoliki, uchwyty, zestawy do mycia głowy czy ramy wyciągowe.

Co wpływa na cenę łóżka szpitalnego?

Wszystkie omówione cechy łóżek medycznych wpływają na koszt ich zakupu. W przypadku łóżka medycznego cena determinowana jest materiałem, z jakiego łóżko jest wykonane, możliwością jego sterowania czy dodatkowym wyposażeniem. Nie bez znaczenia są także wymiary łóżka szpitalnego. Łóżka medyczne używane są oczywiście tańsze, jednak nie mamy pewności, jaki jest rzeczywisty stan takiego sprzętu. Nowe łóżko szpitalne to gwarancja wysokiej jakości oraz długotrwałego, bezproblematycznego jego użytkowania.

     
     
do góry

Skontaktuj się z nami


Potrzebujesz ofertę na wyposażenie placówki?

Nie znalazłeś produktu?


Telefon kontaktowy:

+48 784 056 416

Email kontaktowy:

info@netmed.com.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl